Přírodní preparáty v našem vinohradě

09.03.2025
Opakování je matka moudrosti a proto se vracíme k blogu a základnímu tématu péče o vinohrady v našem vinařství. Jde o ekologický přístup s biodynamickými postupy. 

V biodynamickém přístupu se na vinohrad díváme jako na živý organismus, kde vše souvisí se vším. Nepoužívají se syntetické pesticidy, ani průmyslová hnojiva. Místo toho podporujeme zdraví (nejen) vinohradů pomocí přírodních postřiků, které posilují rostliny, zlepšují půdu a podporují rovnováhu v ekosystému

My s Vojtou se zaměřujeme především na přesličku, kopřivu, roháček (preparát 500) a křemenáček (preparát 501), které aplikujeme v průběhu roku. Velká většina práce se ale odehrává na jaře a v létě.

Jaro: Ochrana, výživa a posilování mladých letorostů

Kopřiva dvoudomá

První postřik, který po zimě do vinohradů jde, je roháček (o tom dál) a kopřiva. Kopřiva je skvělý přírodní "energetický nápoj" pro rostliny. Obsahuje řadu minerálů a stopových prvků, které podporují zdravý růst a zlepšují imunitu rostlin. Používáme ji ve formě kvašené jíchy, kterou aplikujeme ji samostatně i zároveň s přesličkou, aby se rostliny posílily nejen proti nemocem, ale i proti stresu ze změn počasí.

Přeslička rolní

Na jaře (i v létě) je klíčové chránit mladé letorosty před houbovými chorobami. Přeslička je bohatá na křemík, který posiluje buněčné stěny a zvyšuje odolnost rostliny proti patogenům, jako je padlí. Používáme ji v podobě odvaru (čaje), který aplikujeme preventivně v intervalu přibližně každých 10 - 14 dní v období intenzivního růstu. Na řadu přijde ale i v létě, při zaměkání hroznů. 

Léto: Stabilita a ochrana před stresem

Roháček (Preparát 500)

Roháček je jednou z klíčových složek biodynamického zemědělství. Vyrábí se z kravského hnoje, který se na podzim vloží do kravského rohu a zakopá do země, kde fermentuje po celou zimu. Tento proces přeměňuje hnůj na biologicky aktivní látku, která na jaře podporuje tvorbu humusu, zlepšuje strukturu půdy a stimuluje růst kořenů révy. Postřik aplikujeme na půdu v období vegetace.

Křemenáček (Preparát 501)

Křemenáček se vyrábí z jemně mletého křemene, který se vloží do kravského rohu a zakopá na léto do země. Tento preparát se používá k harmonizaci růstu a posílení odolnosti rostlin. Postřik aplikujeme v létě na listy révy, aby zlepšil fotosyntézu, zvýšil kvalitu plodů a pomohl rostlinám zvládat sluneční žár.

Doplňková podpora: Šalvěj a levandule

V menší míře používáme i naši vlastní šalvěj a levanduli, jejichž vůne působí odpudivě na některé škodlivé druhy hmyzu a současně pomáhá udržet rovnováhu v půdní mikroflóře. Obsahují esenciální oleje, jako je thujon, cineol a kafr, které mají silné antimikrobiální a protiplísňové účinky.

Při aplikaci nových bylin a jejich odvarů je důležité vždy provést test na malé části rostliny, aby se vyloučila možnost fytotoxicity. Vlastní zkušenost. 

Přírodní postřiky nejsou jen o ochraně vinohradu, ale i o podpoře celkové vitality půdy a rostlin. V našem improvizovaném spolku "biodynamika v Modrých Horách" se dvakrát ročně potkáváme u Karly na pastvě, kde společně 500 a 501 s dalšími vinaři chystáme, sdílíme zkušenosti a debatujeme o našich vinohradech. S každým rokem se učíme lépe využívat to, co nám příroda nabízí, a věříme, že naše přístupy nejen chrání vinohrad, ale také pomáhají vytvářet lepší víno. Protože zdravá půda znamená skvělou surovinu.


Anička



Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.